منازل مشاغل

 

حقایق و اطلاعات سوسکها

چگونگی تشخیص و کنترل سوسکها

ظاهر سوسکها

سوسکها چه شکلی هستند؟

اندازه سوسکها میتواند بیش از 50میلیمتر(2اینچ)باشد،

گونه های گرمسیری بیشتر از دیگر گونه ها بزرگتر هستند.

سوسکها شش پا ،دو آنتن و برخی هم بال دارند.

با این حال بیشتر سوسکهای بالداردر پرواز مهارت خاصی ندارند.

درباره شکل ظاهری سوسک بیشتر بخوانید.(لینک بده)

 

 

1- سوسری آلمانی (سوسک ریز )

توصیف عمومی: افراد بالغ سوسری آْلمانی 15-10 میلی متر طول دارند. افراد نر به رنگ قهوه ای مایل به زرد روشن و ماده ها کمی تیره ترند و دو نوار طولی سیاه بر روی سطح بدن آنها کشیده شده است. پوره ها به رنگ قهوه ای مایل به سیاه، تقریبا"بدون بال و یک نوار قهوه ای روشن در میانه پشت آنها کشیده شده است.

بیولوژی سوسک ریز:این نوع سوسری، دارای سیکل زندگی کوتاه و قدرت تخمگذاری بالا است. جفتگیری 10-7 روز بعد از پوست اندازی نهایی صورت می گیرد. ماده ها کپسول تخم را 4-2 هفته در انتهای شکم حمل می کنند و 6-4 کپسول در طول زندگی تولید می کنند (200 روز) تخمها در طول 30-28 روز باز می شوند. نمف ها بین 125-40 روز رشد و نمو می کنند.

 

شرکت" کیمیاگران محیط البرز” با مجوز رسمی از وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید 09932286786

 

سمپاشی تضمینی سوسک آشپزخانه یا سوسک آلمانی

 

سوسک آشپزخانه یا سوسری آلمانی با انتشار جهانی از شایع ترین سوسری های داخل اماکن بخصوص در مجتمع های ساختمانی می باشد. سوسک آلمانی بیشتر در محل های تهیه غذا، غذاخوری ها و حمام ها که درجه حرارت مناسب (۳۵ تا ۳۹ درجه)، رطوبت کافی و قابلیت دسترسی به آب و غذا به آسانی وجود دارد، پیدا می شوند و در آلودگی های شدید به قسمت های دیگر ساختمان انتشار می یابند.
سوسک آلمانی دارای قدرت تکثیر زیاد می باشد. سوسری بالغ به رنگ قهوه ای – زرد بوده و دو نوار سیاه روی پیش سینه حشره وجود دارد. طول بدن این گونه ۱۵-۱۰ میلی متر است. یک سوسری ماده بیش از ۳۰۰۰ نسل در سال دارد. اما تعداد زیادی از آن ها در اثر عوامل مختلف از بین می روند.

کپسول تخم (ااتکا) ۹-۷ میلی متر طول دارد و به رنگ قهوه ای روشن و بطور متوسط دارای ۴۰ تخم است. سوسری ماده در طول عمر خود ۸-۴ کپسول تخم می گذارد. طول دوره جنینی در شرایط معمولی حدود ۲۰-۳۰ روز بوده و بسته به درجه حرارت و رطوبت محیط تغییر می کند. نمف ها به رنگ قهوه ای تیره و دارای یک نوار قهوه ای روشن می باشند که تا پشت آن ها کشیده شده است.

 

طول دوره نمفی در شرایط معمولی حدود ۱۲۰-۴۰ روز است که در این دوره ۷ بار پوست اندازی انجام می شود. طول عمر حشره بالغ ممکن است از ۴ تا ۱۲ ماه طول بکشد. سوسک آلمانی محل های گرم و تاریک و فضاهای باریکی را که دو طرف بدنشان با سطوح آن ها در تماس باشند، به عنوان مخفی گاه خود انتخاب می کند. سوسری بالغ می توانند در شکاف هایی با پهنای ۸/۰ تا ۶/۱ میلی متر یافت می شوند. نمف ها حتی در شکاف های باریکتر هم پیدا می شوند. آن ها بعد از تاریکی هوا بخصوص قبل از سپیده صبح بیشترین فعالیت را دارند. روزها در درز و شکاف دیوارها، چهارچوب های درها و پنجره ها، مبلمان ها، تلویزیون، رادیو و دیگر وسایل الکتریکی، پنهان می شوند.

 

 

 

سوسری آلمانی بسیار قوی ،مقام تر نسبت به سوسری آمریكایی یا همان سوسك فاضلابی می باشد،حتما سه نوبت  منظم سمپاشی جهت مبارزه كامل با سوسری المانی نیازمند است.

2- سوسزس آمریکایی

سمپاشی تضمینی سوسک آمریکایی

 

سوسک آمریکایی بالغ حشره ای بزرگ به طول ۵۰-۳۵ میلی متر و به رنگ قهوه ای مایل به قرمز تا قهوه ای تیره است. بال ها در هر دو جنس کاملاً رشد کرده است. اندازه کپسول تخم (ااتکا ootheca) 10-8 میلی متر به رنگ قهوه ای مایل به سیاه و حاوی ۱۶ تخم است. کپسول تخم ۲۴ ساعت پس از تشکیل توسط حشره ماده در پناهگاه مناسب قرار داده می شود. هر سوسک آمریکایی ماده قادر است هفته ای یک کپسول و در طول عمر ۹۰-۱۵ کپسول تخم تولید کند.

طول دوره جنینی سوسک آمریکایی ۴۵-۳۵ روز بوده و در شرایط نامناسب ممکن است تا ۱۰۰ روز نیز طول بکشد. نمف ها ۷ تا ۱۳ بار پوست اندازی می کنند. در اولین مراحل، پوست اندازی با فواصل منظم صورت می گیرد ولی بعداً ممکن است نامنظم گردد. دوره نمفی ممکن است بین ۵ تا ۱۵ ماه متغیر باشد که شرایط محیطی نقش مهمی در طول این دوره دارد. این گونه از سوسری ها در نواحی گرمسیر معمولاً در تمام طول سال وجود دارند.
سوسک آمریکایی در محیط های شهری به تعداد زیاد در زیستگاه های گرم و مرطوب از قبیل سیستم های دفع فاضلاب شهری مشاهده می شود. آن ها معمولاً در اتاق های بخار یا دیگر پناهگاه ها در پشت آبگرمکن، زهکش های زمین، زیرزمین های گرم و مرطوب، کانال های موجود در ساختمان مانند دودکش و هواکش، زهکش ها، موتورخانه، آسانسورها و چاه های فاضلاب مشاهده می گردد.

شرکت"کیمیاگران کحیط البرز” با مجوز رسمی از وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید 09932286786

راههای ورود سوسری ها (سوسک ها):

 

ممکن است از طریق کارتن ها و اشیاء آلوده و غیره به درون خانه راه یابند. وقتی به درون خانه راه یافتند معمولا" در درون آشپزخانه و حمام رشد و نمو می نمایند. در طول روز در پشت قاب عکس، تصاویر و ساعت، در درزهای اطراف کابینت ها، آبدار خانه، انبار، یخچال، ظرفشویی و غیره مخفی می شوند.

 

سوسک ها از یک ساختمان به ساختمان دیگر حرکت کرده و یا از لوله های آب، باغ ها، فاضلاب ها و مستراح ها به محل زندگی انسان وارد می شوند. این حشرات مضر از مدفوع و غذای انسان یکسان استفاده می کنند، بنابراین قادرند عوامل بیماری زا را منتقل کنند. سوسک ها اهمیت زیادی در انتقال مکانیکی عوامل بیماری زا دارند، آنها مانند مگس خانگی در انتشار بعضی از بیماری ها نقش تکمیل کننده ای دارند.
این حشره از حاملان قطعی یا مشکوک عوامل بیماری زای زیر است :
اسهال
دیسانتری
وبا
جذام
طاعون
تب تیفوئید
بیماری های ویروسی مانند فلج اطفال
علاوه بر آن، آنها تخم کرم های انگلی را حمل کرده و می توانند موجب واکنش های آلرژیک از جمله، ناراحتی های پوستی، خارش، تورم پلک ها و ناراحتی های جدی تنفسی شوند.

بهترین راه برای کنترل آنها سمپاشی با سموم خاص ترکیبی است که حتما باید توسط شرکت های سمپاشی دارای مجوز رسمی از وزارت بهداشت و درمان و معتبر انجام شود.

مبارزه با سوسری ها(سوسکها):

 

  • کارتن ها، جعبه ها و غیره را قبل از ورود به خانه بازبینی کنید و سوسری ها را از بین ببرید.
  • رعایت بهداشت
  • تمیز کردن غذاها و مایعات ریخته شده
  • اجتناب از ماندن غذا در ظروف
  • نگهداری غذاها در ظروف سربسته
  • برای از بین بردن سوسری آلمانی از طعمه سوسری، گرد حشره کش ، سمپاشی ابقایی زیر نظر کارشناس مربوطه استفاده نمائید.
  • کیمیاگران محیط البرز09932286786